سفیر:  رئیس پلیس راهور ناجا گفت: خط قرمز پلیس برای رانندگان اتوبوس های حامل زائران تخلفات حادثه ساز است و به دلیل عرض کم جاده مرزی توصیه می شود رانندگان با صبر و حوصله رانندگی کنند.

سردار تقی مهری درباره ترافیک موجود در مرز مهران - ایلام، گفت: ترافیک در محور مهران به دلیل عرض کم جاده سنگین بوده و مرز مهران بسته شده و ظرفیت جاده نیز کم است چرا که مرز مهران پایانه حمل و نقل مناسبی ندارد.

وی افزود :ورود زائران به کشور در ورودی دو استان ایلام و خوزستان و در شهرهای مهران، چذابه و شلمچه از دو شب گذشته آغاز شده و پلیس در حوزه انتظامی و ترافیکی آمادگی لازم برای استقبال از زائران و تسهیل در رفت و آمد آنها را با هماهنگی دستگاه های متولی انجام داده است.

وی با بیان اینکه در مرز شلمچه و چذابه مشکل ترافیکی کمتری وجود دارد، افزود د: البته در مرز مهران به دلیل حجم انبوه زائران برای ورود به کشور و همچنین کمبود زیرساخت جاده ای در استان ایلام به دلیل باریک و یک طرفه بودن جاده، تردد نیمه سنگین گزارش شده است.

سردار مهری ادامه داد: حجم خودروها از عراق به کشور در حال افزایش است و در محور چذابه و شلمچه ترافیک روان بوده و اتوبوس به پایانه های مرزی منتقل شده تا مسافران را از مرز بازگردانند.

وی افزود: از شب گذشته موج بازگشت زائران شدت بیشتری گرفته است و جمعیت زیادی از زائران از مرز مهران در حال بازگشت هستند البته بارش باران نیز بر تشدید ترافیک تاثیر گذاشته است ضمن آنکه در پارکینگ های مرزی پیش بینی کردیم اگر مشکلی برای خودروهای سواری پیش آمد از تراکتور ها و وسائل نقلیه سنگین جهت کمک رسانی استفاده شود.

سردار مهری در ادامه به خط قرمز پلیس اشاره کرد و گفت: رانندگان باید بستن کمربند سرنشینان را به مسافران تذکر بدهند؛تخلفات حادثه ساز از جمله سبقت غیر مجاز ، انحراف به چپ و سرعت غیر مجاز از خط قرمزهای پلیس برای رانندگان اتوبوس است.

رئیس پلیس راهور ناجاافزود: به رانندگان اتوبوس ها توصیه می کنیم طبق ساعت که در دفترچه ذکر شده رانندگی کنند و از رانندگان کمکی استفاده کنند و اگر خسته و خواب آلود بودند استراحت لازم را داشته باشند.

سردار مهری گفت: بالغ بر ۸۰ هزار خودرو در پارکینگ مهران است و باید این حجم خودروها به تدریج وارد جاده شوند و پلیس در این ایام به جهت خدمت رسانی در امر ترافیک مستقر هستند.

وی با بیان اینکه تراکم در پایانه مرزی مهران بالا است، گفت: زائران در هنگام بازگشت از مرز مهران به دلیل عدم کشش جاده باید صبر و حوصله بیشتری داشته باشند و قوانین را رعایت کنند.

سردار مهری از رانندگان خواست تا در مسیر خود تردد کرده و از سبقت، انحراف به چپ و استفاده از شانه خاکی جاده ها پرهیز کنند.

وی همچنین از رانندگان وسائل نقلیه عمومی اعم از اتوبوس و مینی بوس و رانندگان خودروهای شخصی خواست در زمان تردد از گردنه های ایلام، کرمانشاه، همدان و استان های شمالی، تجیهزات زمستانی اعم از زنجیر چرخ، سوخت کافی، پوشاک و تغذیه مناسب برای ۴۸ ساعت را همراه خود داشته باشند.

آماده سازی اماکن اسکان زائران/برپایی ۲۱۵ چادر در مرز مهران

جمعیت هلال احمر با توجه به آغاز سرما در کشور، نسبت به آماده سازی مکان هایی برای اسکان زائران در راه مانده اقدام کرد.

محمد سلیمانی مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر ایلام اعلام کرد: با توجه به خروج زائران بسیاری از مرز مهران و بروز سرما از شب گذشته در استان، هلال‌احمر در امر اسکان اضطراری زائران با مسئولان متولی کمیته اسکان زائران همکاری کرده و لذا در اقدامی فوری ظرفیت اسکان اضطراری برای ۸ هزار تن از زائران را فراهم کرد.

وی با اشاره به اینکه از شب گذشته شاهد بروز سرما در استان ایلام بوده‌ایم، عنوان کرد: بر این اساس جمعیت هلال‌احمر به‌منظور ارائه خدمات مناسب به زائران اقدام به همکاری با مسئولان کمیته اعزام، انتقال و اسکان زائران کرده و در زمینه اسکان اضطراری زائران وارد عمل شد.

سلیمانی توضیح داد: بر این اساس هلال‌احمر در ۱۳ مدرسه و ۱۶ مسجد و حسینیه در مرز مهران به‌منظور اسکان زائران اقدام به فراهم کردن امکانات لازم برای اسکان زائران کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر ایلام با اشاره به برپایی اردوگاهی با برپایی ۲۰۰ چادر در ورزشگاه مهران، تصریح کرد: به علاوه در شعبه مهران اقدام به برپایی ۱۵ دستگاه چادر و یک دستگاه چادر راب‌هال که بسیار تخصصی بوده و با فضایی حدود ۲۴۰ متر امکان اسکان۱۰۰ تن را فراهم می‌کند، بر پا کرده و در مجموع ظرفیت اسکان ۸ هزار نفر از زائران را فراهم کرد.

وی اظهار کرد: به علاوه هلال احمر با همکاری اورژانس اقدامات و امکانات لازم به منظور انتقال اضطراری مصدومان احتمالی از مرز مهران و بیمارستان امام حسین (ع) مهران را فراهم کرد.

نظرات کاربران
 
پایگاه خبری تحلیلی سفیر