سفیر: به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره عربی، هیثم ابو صالح گزارشگر این شبکه در گزارشی در این زمینه گفت، در سفری که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در اول دسامبر سال 2014 به آنکارا انجام داد، روسیه و ترکیه موافقتنامه احداث خط انتقال گاز طبیعی روسیه به بخش اروپایی ترکیه را امضاء کردند.

هنوز یک سال از عمر این موافقتنامه نگذشته است که روسیه در ادامه اقدامات و اعمال محدودیت ها علیه ترکیه در واکنش به سرنگونی جنگنده خود به وسیله ارتش این کشور، اجرای این پروژه را منتفی کرد. هدف این پروژه، انتقال گاز روسیه از بستر دریای سیاه به ترکیه و از آنجا به اروپا بود. انتظار می رفت سالانه حدود 63 میلیارد متر مکعب گاز از طریق این خط لوله منتقل شود که از این میزان، 16 میلیارد متر مکعب به مصرف داخلی ترکیه اختصاص یابد. قرار بود فاز نخست احداث این خط لوله، در دسامبر سال آینده به بهره برداری برسد.

اما 47 میلیارد متر مکعب حجم انتقال گاز از طریق این خط لوله نیز قرار بود از خاک ترکیه به اروپا صادر شود. انتظار می رفت این پروژه، ترکیه را به توزیع کننده گاز روسیه به قاره اروپا از طریق خاک یونان تبدیل کند. به گونه ای که در این کشور یک مجتمع تولید گاز به منظور توزیع در میان مصرف کنندگان در جنوب اروپا، احداث شود. از نظر آمار و ارقام، به طور کلی این خط لوله بالغ بر 1100 کیلومتر طول دارد که 910 کیلومتر آن از عمق دریای سیاه به بخش اروپایی ترکیه می رود. شرکت گازپروم روسیه، در 8 ماه مه سال جاری کار احداث بخش دریایی این پروژه را آغاز کرده بود. علاوه بر آن، 180 کیلومتر این خط لوله از سواحل دریای سیاه تا مرزهای ترکیه و یونان امتداد خواهد یافت. مسکو در ازای موافقت آنکارا با احداث این پروژه قول داده بود در قیمت گاز طبیعی صادراتی خود به ترکیه 10 دلار در هر 1000 متر مکعب تخفیف قائل شود.

نظرات کاربران
 
پایگاه خبری تحلیلی سفیر