سفیر: به گزارش خبرگزاری کیودوی ژاپن، این رزمایش هسته ای با هدف مقابله با بلایای طبیعی در پایگاه دریایی یوکوسوکا در استان کاناگاوا در نزدیکی توکیو برگزار شد.

این گزارش به نقل از یوتو یوشیدا، شهردار یوکوسوکا اعلام کرد که نظامیان و متخصصیان هسته ای دو کشور در این رزمایش اقداماتی انجام دادند تا بتوانند در صورت احتمال نشت مواد رادیو اکتیو از 300 لیتر آب سرد کننده محتوی این مواد در رزم ناوهای آمریکایی، از خطرات آن جلو گیری کنند.

وی این رزمایش را نهمین مورد آن توسط دو کشور عنوان کرد که از سال 2007 در ژاپن برگزار می شود و افزود: تقریبا 160 مقام کشوری و لشکری از دو کشور و نمایندگان 11 سازمان سیاسی، نطامی و دفاعی و هسته ای در این رزمایش حضور داشتند.

به گفته این شهردار، از آنجایی که رزمایش امروز براساس قرارداد نظامی منعقده میان نیروی دریایی آمریکا و شهرداری یوکوسوکا برگزار شد تا میزان آلودگی هسته ای احتمالی رزم ناوهای آمریکا در این منطقه را تعیین و ارزیابی کند، لذا از هیچ یک از شهروندان غیر نظامی منطقه برای حضور در آن دعوت نشده بود.

به گزارش کیودو، این رزمایش نخستین رزمایش هسته ای است که ناو هواپیمابر رونالد ریگان پس از جایگزینی آن با ناو هواپیمابر جرج واشنگتن اکتبر (مهرماه) سال گذشته درآن شرکت کرده است.

نظرات کاربران
 
پایگاه خبری تحلیلی سفیر