سفیر: مسعود شفیعی روز پنجشنبه در حاشیه همایش دانشگاه و صنعت با رویکرد گاز، پتروشیمی و محصولات دانش بنیان در بوشهر اظهارداشت: اینکه نیروهای تربیت شده دردانشگاه های فنی و حرفه ای سربار جامعه نبوده و در بازار کار جذب می شوند، یک افتخار برای این مجموعه است.

وی با بیان اینکه امروز درکشور هدف و رویکرد ادامه تحصیل مدرک گرایی است تا جایی که هم اکنون در جامعه شمار زیادی از فارغ التحصیلان با مدارک بالا بیکار هستند، اضافه کرد: تولید و ارتقا سطح علمی نکته مثبی است ولی علم بدون مهارت کافی نیست.

شفیعی با تاکید بر اینکه باید دانشگاه ها تقاضا محور باشند ،گفت: شرایط ادامه تحصیل نباید به گونه ای باشد که همه به دنبال پشت میزنشینی باشند، بلکه باید همه شغل ها را به عنوان فرصت ببیند.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای کشور یادآور شد: به طور تقریبی در مجموع دانشگاه های کشور دانشگاه تقاضا محور نداریم و بیشتر عرضه محور هستند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه های عرضه محور بیشتر به دنبال ارتقا سطح علمی هستند، افزود: دانشگاه های تقاضا محور باید توجه به نیازهای بازار و جامعه را در دستور کار قرار دهند و از نهادها سفارش هایی دریافت و به بهترین نحو ممکن آن را پاسخ دهند.

شفیعی اظهارکرد: همچنین شماری دانشگاه صنعتی در سطح کشور ایجاد شده که بنای فعالیت آن بر تقاضا محوری و پاسخگویی به نیاز استان ها بوده ولی رویکرد این بخش نیز مانند سایر دانشگاه ها شده است.

وی گفت: ایجاد دانشگاه های صنعتی در کشور اقدام خوبی بود ولی روند ادامه فعالیت آنها مطلوب نبوده است.

اکبر منصوری نسب رئیس دانشکده فنی و حرفه ای امام خامنه ای استان بوشهر نیز گفت: مساله بیکاری در استان بوشهر گرچه نسبت به سایر استان ها کمتر بوده ولی آمار هنوز نگران کننده است و همین امر می طلبد با بهره گیری از ظرفیت دانشگاه فنی و حرفه ای برای کاهش آن گام برداشت

وی همچنین این دانشکده را یک مرکز نسل سومی و کارآفرین و موثر در ایجاد اشتغال و توسعه پایداراستان بیان کرد و یادآور شد: نرخ دانشجویان فارغ التحصیل و دانش آموخته جذب شده در صنایع این استان بیش از 70 درصد است و این نشان دهنده نقش موثر دانشکده های فنی و حرفه ای در رفع بیکاری می باشد.

منصوری نسب با اشاره به اعتماد صنایع استان به دانشکده های فنی و حرفه ای بیان کرد: دانشکده های فنی و حرفه ای استان بوشهر از لحاظ جذب تیم های نوآور در مرکزرشد استان مقام نخست را داشته و دانشجویان آن شرکت نیز ثبت کرده اند.

وی در ادامه گفت: موافقت نامه کمک پنج میلیارد ریالی وزارت نفت به دانشگاه فنی و حرفه ای استان بوشهر و بررسی کمک تجهیزاتی به میزان 20 میلیارد ریال به این دانشگاه قابل تقدیر است.

نظرات کاربران
 
پایگاه خبری تحلیلی سفیر