سفیر: مدیر کل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی گفت : براساس برنامه دولت یازدهم توسعه بسترهای همکاری مشترک کشاورزی با کشورهای حوزه دریای بالتیک در دستور کار قرار دارد.

هومن فتحی در حاشیه نشست با سفیر لتونی افزود: جمهوری اسلامی تدابیری را اتخاذ کرده که براساس آن در عرصه روابط خارجی می توان با بهره برداری مناسب از این دیدارها ، در چارچوب ارتقای شاخص های مختلف بخش کشاورزی و همکاری های مشترک در مسیر نیل به اهداف ترسیم شده ،گام برداشت.

وی اظهارداشت: رایزنی های گسترده ای با تمامی کشورهایی که می توانند در ابعادی از بخش کشاورزی با ایران همکاری کنند، آغاز شده ،که انتظار می رود این گفت وگو ها به تامین بخشی از منافع کشاورزی در عرصه تجارت و مسائل فنی به جذب سرمایه گذاری منجر شود.

فتحی گفت : کشورهای حوزه بالتیک مشخصه هایی دارند که از جمله بهره برداری خوب از فناوری در بخش کشاورزی است و این کشورها بازارهای بسیار خوبی برای بخشی از محصولات کشورمان بشمار می روند .

وی افزود :فعالیت های بسیار خوبی با فنلاند آغاز شده و تبادل هیات های مناسبی داشته ایم و در اسفند ماه سال جاری نیز سفر وزیر کشاورزی فنلاند به ایران انجام خواهد شد.

مدیر کل دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: کشور لیتوانی نیز طرف گفت وگوهای ایران بوده و وزیر کشاورزی این کشور در نمایشگاه دام و طیور آذرماه امسال در تهران حضور یافت .

به گفته وی، همکاری با لهستان در حوزه مسائل فناوری و تبادل هیات های تخصصی ذیربط انجام شده و سفر رئیس سازمان حفظ نباتات ایران به لهستان نیز در چارچوب توسعه مناسبات صورت گرفت .

این مقام مسوول ضمن اظهار امیدواری برای مشارکت بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در حوزه های مورد علاقه در بخش کشاورزی ، گفت : انتظار می رود مسئولان دولتی نیز اهداف مربوطه در عرصه تحقیقات، تبادل تجربیات، رفع نیازهای فناوری، سرمایه گذاری و غیره را با جهت گیری مناسب پیگیری نمایند.

ظرفیت های تجاری کالایی دوجانبه بین ایران و 25 کشور عضو اتحادیه اروپا نشان می دهد ،بیشترین توانمندی صادراتی ایران به آلمان بوده و ایتالیا، هلند، فرانسه و بلژیک در رتبه های بعدی قرار دارند.

کمترین توانمندی صادراتی ایران به کشورهای اسلوونی، لیتوانی، لتونی، اسلواکی، استونی و مالت اعلام شد .

همچنین، برآورد نیاز وارداتی ایران از اتحادیه اروپا نشان می دهد، بیشترین زمینه وارداتی ایران به آلمان مربوط می شود و ایتالیا، فرانسه و بلژیک در رتبه های بعدی جای دارند.

کمترین ارزش وارداتی ایران به کشورهای قبرس، لیتوانی، لتونی، استونی و مالت مربوط می شود .

نظرات کاربران
 
پایگاه خبری تحلیلی سفیر