سفیر: ضیاء آرزومانوویچ محمداف» شامگاه چهارشنبه پس از پایان سومین نشست وزیران حمل و نقل کشورهای حاشیه دریای خزر در تهران در جمع خبرنگاران افزود: بیش از 10 سال است با طرف ایرانی برای اتصال خط آهن دو کشور به آستاراچای مذاکره کرده ایم و قرار بود پل آستارا نیز برای اتصال راه آهن دو کشور با سرمایه گذاری 50 درصدی دو طرف ساخته شود.

وی گفت: در صورتی که این مسیر ساخته شود، سالیانه بین 10 تا 15 میلیون تن کالا در این کریدور ترانزیت خواهد شد.

وزیر حمل و نقل جمهوری آذربایجان ادامه داد: همچنین میزان ترانزیت کالا بین جمهوری آذربایجان و ایران سالیانه پنج میلیون تن افزایش خواهد یافت.

وی گفت: کریدور شمال به جنوب یکی از بهترین پروژه های ترانزیت منطقه به شمار می رود اما بیش از 10 سال است همواره فعال شدن این کریدور به بحث و بررسی گذاشته می شود.

به گفته او، هدف از برگزاری نشست وزیران حمل و نقل کشورهای حاشیه دریای خزر افزایش ایمنی، تسهیل تردد بار و مسافر، افزایش اشتغالزایی، رفع موانع همکاری در بخش حمل و نقل و دستیابی به یک تفاهم برای همگرایی بیشتر است.

وی درباره بیانیه پایانی نشست تهران گفت: وظیفه همه ما در منطقه خزر ارائه خدمات مطلوب به مسافران است تا کیفیت خدمات خود را در این منطقه ارتقا بخشیم.

سومین نشست وزیران حمل و نقل کشورهای حاشیه دریای خزر با حضور نمایندگانی از جمهوری آذربایجان، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران با هدف تقویت همکاری حمل و نقلی در بخش های هوایی، دریایی، زمینی و ریلی بین کشورهای این منطقه در تهران برگزار شد.

بیانیه پایانی سومین نشست وزیران حمل و نقل کشورهای حاشیه دریای خزر در تهران بر ضرورت مدرن سازی زیرساخت های حمل و نقل هوایی، دریایی، زمینی و ریلی موجود و راه اندازی و ساماندهی سرویس های مسافری میان کشورهای این منطقه تاکید کرد.

دو نشست پیشین وزیران حمل و نقل کشورهای حاشیه دریای خزر در باکو و آستاراخان روسیه برگزار شد.

نظرات کاربران
 
پایگاه خبری تحلیلی سفیر