سفیر: اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در جلسه شورای مدیران ارشد بانک مرکزی با محوریت اقتصاد مقاومتی افزود: امیدواریم در همین دوره دولت، یکسان سازی نرخ ارز را با موفقیت انجام دهیم.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی جدی است، اظهار داشت:«دیگران نیایند با شعار و حرف های تند سیاسی خودشان را به اقتصاد مقاومتی و رهبری بچسبانند. این ظلم در حق اقتصاد مقاومتی و رهبری است.»

جهانگیری ادامه داد: این چه حرفی است که می گویند سفر فرانسه و ایتالیا خنجر از پشت به اقتصاد مقاومتی است.

وی با اشاره به شوک قیمت نفتی گفت: ببینید این شوک در بقیه کشورهای منطقه چه اتفاقی به وجود آورده است. آقایان یادشان رفته که درآمد ارزی کشور در سال 90 از محل نفت و فرآورده های نفتی، 119 میلیارد دلار بود اما امسال کل درآمدهای نفتی به 30 میلیارد دلار نمی رسد.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: شوک نفتی به این بزرگی چه تاثیری روی ارز و سایر بخش های اقتصاد گذاشت؟ مشخص است که عده ای سیاستگذاری و تدبیر کردند تا از این شوک عبور شود.

جهانگیری تصریح کرد: ما باید از تجربه دوران تحریم استفاده کنیم آن را مستند کرده و نگاه داریم تا شوک های بیرونی نتواند به اقتصاد ما آسیب بزند.

** کاهش مطالبات بانکی از 14 به 12 درصد

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به معوقات بانکی که یکی از دغدغه های موجود است، گفت: مطالبات اکنون از 14 درصد به 12 درصد کاهش یافته است. اینکه یک عده منابع بانکی ر ا بگیرند و با گردن کلفتی پس ندهند باید فیصله یابد اما باید این را بپذیریم که یک عده در شرایط اقتصادی کشور واقعا مشکل پیدا کردند و باید به آن ها کمک شود. بین این دو گروه تفاوت وجود دارد.

جهانگیری ادامه داد: باید به این گروه کمک کرد که از این مشکل عبور کنند، شجاعانه هم باید کمک کنیم. گاهی احساس می کنم شجاعت تصمیم گیری در سیستم بانکی کم شده است.

**از دستگاه های نظارتی خواسته ام اجازه ندهند شجاعت در مدیران از بین برود

وی اضافه کرد: اخیرا جلسه ای با دستگاه های نظارتی داشتم. مهمترین خواسته ام از آن ها این بود که اجازه ندهید شجاعت در مدیران از بین برود. مدیر باید ریسک پذیر بوده و شجاعت تصمیم گیری داشته باشد.

جهانگیری تصریح کرد: شرایط فعلی اقتصاد به مدیران شجاع، ریسک پذیر، تصمیم گیر و سالم نیاز دارد، مدیری که شجاعت تصمیم گیری نداشته باشد به درد مدیریت نمی خورد و بهتر است خودش را مرخص کند و بگوید جایگاه من مدیریت نیست. جایگاه مدیریت برای کسانی است که این ویژگی را دارند

معاون اول رئیس جمهور گفت: باید به نظام بانکی روحیه داد، می دانم در مقاطعی علیه نظام بانکی به بدی صحبت می شد چرا که بیش از نقاط دیگر با پول سر وکار دارند و به طور حتم تخلفاتی هم وجود دارد که باید با حساسیت پیگیری و برخورد شود.

** موسسات غیر مجاز به قانون تمکین کنند

جهانگیری تاکید کرد: باید با آنها که پول بانک را دریافت می کنند و از موضوع گردن کلفتی وارد می شوند، نشان دهیم که قانون از همه چیز گردن کلفت تر است.

وی خطاب به بانک مرکزی گفت: موسسات غیر مجاز بحث دیگری است که وجود دارد، قوی ترین ابزار حکومتی در اختیار شما برای برخورد با این موسسات قرار داده شده است.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: این موسسات غیر مجاز باید تحت کنترل بانک مرکزی باشند که الحمدلله بخشی از آن ها زیر نظر بانک مرکزی آمده اند.

جهانگیری در ادامه این بخش از سخنان خود گفت: افزایش نقدینگی که عده ای نگرانند در این دولت به آن اضافه شده است به دلیل وجود این موسسات غیر قانونی است که خارج از کنترل بانک مرکزی بوده اند. آنها باید به قانون تمکین کنند و در چارچوب سیاست های بانک مرکزی فعالیت کنند.

وی اضافه کرد: اگر در یک بانکی، در یک استانی، تخلفی ده بار، صد بار و پانصد بار تکرار شد این را نمی پذیریم که امری عادی است. مجموعه وسیعی به نام بازرسی و حراست در خود بانک ها و همچنین در بانک مرکزی وجود دارد. چنین اتفاقاتی نباید تکرار شود، مدیری که در بانکش چنین تخلفی اتفاق افتاده کفایت مدیریت ندارد و حداقل آن این است که استعفا دهد.

جهانگیری گفت: دشمنان ملت ایران در یک نقطه حساس و کلیدی اقتصاد کشور، سیستم بانکی و بانک مرکزی را به عنوان مرکز اصلی سیاستگذاری های عمده که منجر به شکوفایی اقتصادی می شود، هدفگذاری و از دیدگاه خودشان نقاط مرکزی را خوب شناسایی کردند و فشار سنگینی آوردند.

وی ادامه داد: اما دوستان ما در بانک مرکزی و نظام بانکی کشور به خوبی کار کردند. بانک مرکزی اجازه نداد علیرغم همه تحریم های سخت، اداره کشور با اخلال روبه رو شود که جای قدردانی دارد.

** عده ای تلاش می کنند خوشحالی را از مردم بگیرند

جهانگیری اضافه کرد: یک عده ای در کشور مسئول کار و حل و فصل امور مردم هستند. قطعا برنامه ریزی و تدبیر کردند که کارها را پیش ببرند و مشکلات حل شود، یک عده هم مسئولیتشان نق زدن، چوب لای چرخ گذاشتن و اخلال در کارها است. از خوشحالی مردم ناراحت می شوند و عزا می گیرند و تلاش می کنند که خوشحالی را از مردم بگیرند.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: زمانی که مذاکرات انجام می شد، می گفتند مگر می شود آن را به نتیجه رساند، زمانی که مذاکرات پایان یافت، گفتند مگر می شود آمریکایی ها تحریم ها را کنار بگذارند و از روز لغو تحریم ها نیز گفتند اکنون که تحریم ها لغو شده است آنها (آمریکایی ها) حاضر نیستند امتیاری بدهند.

جهانگیری یادآور شد: هنگامی که یک هواپیمای دست دوم از یکی از کشورهایی که مقابل ایران عددی نیست، می خریدیم و مردم استفاده می کردند، برخی تا چه حد خوشحال می شدند که بالاخره یک کشور دست چندم پیدا کرده ایم، چند هواپیمای دست دوم پس از چند سال استفاده به ما بفروشد.

وی ادامه داد: این که در پرداخت پول به آنها چه اتفاقاتی افتاد، اینها مسائلی است که چندان هم نمی توان بیان کرد چون خودمان احساس می کنم گفتنش دیگر برای خودمان خسته کننده می شود.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: در سفر رئیس جمهوری مهم ترین شرکت خارجی که در شرایط قبل از هسته ای تحویل هواپیما را به ما تحریم کرده بودند، گفتند که 118 هواپیما به شرط تملیک به شما می دهیم. پولی هم نمی خواهیم و از محل پول فروش بلیت بازپرداخت آن را برای ما انجام دهید.

جهانگیری گفت: خود ما هم اول مطمئن نبودیم و از وزیر راه پرسیدیم که آیا این کار انجام می شود اما اکنون این اقدام انجام شده و آن عده باز می گویند آیا اولویت اول کشور هواپیما بود؟ کار دیگری نبود که انجام دهید.

وی ادامه داد: مسائل کشور پیش می رود و حل می شود. برخی گره های مردم به دلیل ندانم کاری های برخی مدیران کشور ایجاد شده است و همه آنها به دلیل اقدامات دشمنان نبوده است. یک عده آمدند با تدبیر گره ها را باز کنند و یکی پس از دیگری آن را از پیش پای مردم بردارند.

**استقبال از نظرات نخبگان برای اداره کشور

جهانگیری با بیان این که ما وارد دوران پسابرجام شده ایم و علاقه مندیم اداره کشور بر مبنای اصول عقلانی انجام شود، گفت: همه صاحبنظران، چهره های دانشگاهی و نخبگان در بخش های مختلف کشور اگر دیدگاه و نظری دارند ما در همه بخش ها از آن استقبال می کنیم. ما حتما در دوران پساتحریم نیازمند سیاست های جدی برای اداره کشور هستیم.

وی اشتغال را یکی از مهم ترین چالش های کشور ذکر و اضافه کرد: در طول برنامه ششم سالانه 890 هزار نفر از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند. آنها کار مناسب می خواهند.

معاون اول رئیس جمهوری در ادامه گفت: رشد اقتصادی کشور در سال های گذشته باعث کاهش قدرت خرید مردم شده است. این در حالی است که قرار بود ایران در سال 1404 قدرت اقتصادی منطقه شود. دو-سه کشور رقیب منطقه در طی این سال ها رشد اقتصادی خود را ادامه دادند اما نه تنها ما رشد اقتصادی ادامه ندادیم بلکه به منفی 6.8 رسیدیم.

**اقتدار نیروهای مسلح بسیار کمک کرد

جهانگیری با تاکید بر این که ایران امروز در منطقه کشور مهمی است،گفت: مسائل منطقه فقط با حضور ایران از جمله سوریه و عراق قابل حل است. به طور قطع هدف اصلی داعش هم ضربه زدن به ایران بوده است و از امنیتی که نیروهای مسلح ایجاد کردند، تشکر می کنیم چرا که این اقتدار بسیار به ما کمک کرد.

**سرمایه گذاری با هدف صادرات

وی تاکید کرد: بانک مرکزی یکی از اصلی ترین دستگاه هایی است که برای این شرایط باید سیاست اتخاذ کند ما امروز کشوری هستیم که شرایط سخت اقتصادی را طی کرده و رشد اقتصادی منفی داشته و این کشور نیاز به تامین منابع برای سرمایه گذاری دارد.

معاون اول رئیس جمهوری تامین منابع خارجی و کنترل حساب تعهدات دولت در سال های آتی را از وظایف بانک مرکزی دانست و گفت: باید بازار سرمایه نقش مهمی در تامین منابع ملی داشته باشد ما باید در کشور سرمایه گذاری انجام دهیم و سرمایه های خارجی را جذب کنیم.

جهانگیری در عین حال افزود: البته نمی خواهیم بازارمان به عنوان بازار مصرف در اختیار کشورهای خارجی قرار دهیم باید سرمایه گذاری با هدف صادرات در ایران انجام شود.

** بانک مرکزی دستگاه اصلی در دوران پساتحریم است

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: بانک مرکزی برای مسئولیت دوران پس از تحریم همچون وزارت نفت دستگاه اصلی خواهد بود. وزارت نفت بلافاصله اعلام کرد که ظرف روزهای نخست تولید نفت را به 500 هزار بشکه در روز و چند ماه بعد به یک میلیون و سپس به تولید قبل خواهد رساند.

جهانگیری تاکید کرد: ما از سیستم بانکی کشور هم انتظار داریم گره هایی که دیگران ایجاد کردند، باز شود.

وی ادامه داد: اقتصاددانان همواره در مورد تفاوت نرخ تورم و سود بانکی دغدغه داشته که همواره به ضرر نظام بانکی طراحی می شد. ما هنگامی که دولت را تحویل گرفتیم نرخ تسهیلات 17 درصد و تورم 40 درصد بود که تفاوت بسیاری داشت.

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: یکی از توفیقات دولت، کاهش معنادار نرخ تورم در این دو سال است، تورم نقطه به نقطه یک رقمی شده و ان شاء الله پایدار می ماند و ادامه سیاست بانک مرکزی هم باعث تحقق نرخ تک رقمی و پایدار ماندن آن خواهد بود.

**تاکید بر کاهش نرخ سود بانکی

جهانگیری گفت: اکنون نرخ تورم 13 درصد است. فعالان اقتصادی هم خواسته شان این است که همان سیاست گفته شده اعمال شود. بانک مرکزی و دوستان اقتصادی باید این کار را انجام دهند و نرخ سود بانکی تنها یکی دو درصد بیش از تورم باشد.

وی گفت: اکنون تفاوت تورم و نرخ سود بانکی بسیار است و به تولیدکنندگان فشار سنگینی وارد می شود که باید این فاصله کاهش یابد.

منبع:ایرنا

نظرات کاربران
 
پایگاه خبری تحلیلی سفیر