موفقیت دولت تدبیر و امید در ماراتن نفس گیر هسته ای و تلاش های دوساله تیم مذاکره کننده،  بدون شک پیروزی ملّت بزرگ ایران است که پاسخ صبر و مقاومت ده ساله خود را به درستی با اعتماد به برنامه ها و شعارهای آقای روحانی دریافت کرد. 

 ریاست محترم جمهوری که از حدود 12 سال پیش و در کسوت دبیری شورای امنیت ملی کشور به خوبی با حدود و چارچوب برنامۀ هسته ای ایران و فضای بین المللی و حساسیت های جهان پیرامون این موضوع آشنا بود، در کارزار انتخابات با وقوف به تجربه خویش و شناخت کامل همکاران خود در امور دیپلماسی خارجی، به مردم وعده داد که می تواند قفل پروندۀ هسته ای را با کلید تدبیر و "راهبرد مذاکره" باز کند. 

 خوشبختانه رهنمودهای مقام معظم رهبری و تبیین و ترسیم چارچوب مذاکرات و خطوط قرمز غیرقابل عدول از جانب ایشان و غیرت، شجاعت و ذکاوت تیم مذاکره کننده و پشتیبانی و حمایت مردم عزیز کشورمان نتیجه ای را رقم زد که جهانیان به عظمت و اقتدار این ملت بزرگ اعتراف کنند.
 
بنابراین می توان نخستین دستاورد این پیروزی بزرگ را از این پس در تغییر نگاه افکار عمومی جهان نسبت به ملت بزرگ ایران و نظام جمهوری اسلامی جستجو کرد. 

ایران اسلامی با سابقه و پیشینۀ بزرگ تمدنی، شایستۀ نگاه بلند و عظمت این مرز و بوم نزد جهانیان است که متأسفانه در سال های اخیر به ناحق از سوی رسانه های سلطه تصویری وارونه از آن به افکار عمومی عرضه شده بود که در راستای پروژۀ «ایران هراسی»، می خواست کشور ما را به انزوا بکشاند. 
خوشبختانه پیروزی ملت ایران زمینۀ شکست این پروژه را فراهم آورد. به طوریکه در همین مدت کوتاه رژیم غاصب اسرائیل خود را بازنده بزرگ این توافق می داند. 
    
دستاورد دوم توافق حاصل از مذاکرات هسته ¬ای، تغییر نگاه دولت ها به دولت جمهوری اسلامی است. آن چه که در پی ماه ها و ساعت ها مذاکره قدرت های جهان با ایران حاصل شد ارائۀ تصویری عقلانی، جهان گرا، تعاملی، سازگار و اهل مذاکره از جانب دولت ایران بود.
 همین امر سبب گردید تا نگاه نخبگان جهان و رسانه های بین المللی و شبکه های اجتماعی هم به این سمت تغییر کند و همگان ایران و نمایندگان آن را مردمان اهل خرد و گفت وگو بیابند. 

 قطعاً این تغییر نگاه موجب تقویت قدرت ایران در نظام بین المللی شده است و از این به بعد جایگاه ایران در منطقه از سوی قدرت های جهانی به عنوان یک قدرت تأثیرگذار و بازیگر اصلی به رسمیت شناخته خواهد شد. امروز همه می دانند که چالش های منطقه بدون توجه به قدرت ایران حل نخواهد شد. 

 این موفقیت بزرگ از منظر اقتصادی هم حائز نکات واجد اهمیتی است؛ اگر کشور ما طی دوره سال های 84 تا 92، بر اساس برخی روش های غلط و نابخردانه و جاهلانه با قطعنامه های ظالمانه شورای امنیت سازمان ملل مواجه شد که حاصل آن تحریم های غیرمنصفانه و فشارهای سخت اقتصادی بر این کشور شد که نتیجه ای جز خسارات سنگین مالی و روانی نداشت و پیامدهای ناگواری همچون بیکاری، تورم، گرانی و رکود را رقم زد، دیپلماسی پیشروانه مذاکره در دو سال اخیر به عدم تشدید تحریم ها منجر شد. 

پس از اجرایی شدن توافق هم منافع مادی لغو تحریم ها مانند بازگشت پول های بلوکه شده و ایجاد گشایش در حوزه های پولی و مالی، صنعت و اشتغال موجب رونق بازار و  بهبود فضای کسب و کار در کشور  خواهد شد. 

    و سخن آخر اینکه همه این مسائل در حالی به وقوع می پیوندد که کمترین تغییری در استراتژی کلان نظام برای حفظ استقلال، عزت و مصلحت کشور رخ نداده و همه خطوط قرمز مورد نظر رهبری معظم انقلاب از سوی تیم مذاکره کننده هسته ای رعایت و مورد توجه قرار گرفته است.

این سخن معروف که «جنگ محصول شکست دیپلماسی است» به خوبی در جریان مذاکرات اخیر به منصه ظهور در آمد و ثابت شد که دیپلماسی ابزار تامین منافع بدون جنگ و نزاع است. 

 این پیروزی بزرگ را به مقام معظم رهبری که با رهنمودها و حمایت های خود به خوبی فضای مذاکرات را هدایت کردند و به ملت بزرگ ایران به پاس مقاومت بی نظیر خود در مقابل فشارهای ناشی از تحریم های ظالمانه تبریک می گویم و به عنوان عضو کوچکی از دولت تدبیر و امید، خوشحالم که با همت مردان بزرگ عرصه دیپلماسی، علاوه بر تامین منافع ملی و مصالح عمومی از طریق مذاکره و کشیدن خط بطلان بر استراتژی جنگ و خشونت و تقابل، یکی از مهم ترین شعارهای انتخاباتی آقای روحانی محقق شد و از این پس شاهد خواهیم بود که هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ زندگی مردم. ان شاء اللّه. 
نظرات کاربران
 
پایگاه خبری تحلیلی سفیر